Modelowanie BIM

W ofercie naszych usług znajdziecie Państwo modelowanie BIM, które jest uważane za jedne z bardziej
nowoczesnych metod technologicznych wykorzystywanych do realizacji inwestycji. To novum w projektowaniu umożliwiające dostęp do informacji na temat planu oraz kosztów, jakie ze sobą niesie koncepcja architektoniczna. Sektor budownictwa musi ciągle dostosowywać się do nowych wyzwań i wymagań. Dlatego wykorzystanie technologii 3D stało się praktyką wśród przedsiębiorców działających w obszarze nieruchomości.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszymi usługami, które realizujemy w oparciu o najnowsze metody 3D. W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Modelowanie BIM – co to?

BIM (ang. Building Information Modelling) jest inteligentnym modelowaniem pozyskanych danych w procesie projektowania budynków i infrastruktury. Model taki fizycznie opisuje cechy i właściwości projektowanego obiektu oraz stanowi kompletną bazę informacji o danym budynku – od koncepcji poprzez etap projektu, budowę aż po zarządzanie i eksploatację budynku, a nawet jego rozbiórkę.

Mówiąc prościej, BIM jest technologią, która pozwala nam odzwierciedlić realną budowlę w cyfrowym środowisku 3D. Modelowanie BIM umożliwia na bieżący dostęp do informacji na temat projektu i dokonywaniu różnego rodzaju przekształceń w obrębie programu komputerowego. Daje to niezliczone możliwości kombinacji i testowania wariantów, które pomogą wybrać ten optymalny. Dzięki pozyskaniu cyfrowego modelu łatwiej jest opracować całą dokumentację związaną z inwestycją oraz oszacować nakłady finansowe.

Praca w obrębie jednego modelu 3D usprawnia cały proces inwestycyjny, zwiększając efektywność i niwelując ilość błędów występujących podczas projektowania. Modelowanie BIM to także technologia pozwalająca na zarządzanie całym obiektem. Building Information Modelling to metoda korzystniejsza w porównaniu z tradycyjnymi sposobami planowania inwestycji.  

Projektowanie BIM a oprogramowanie Autodesk Revit

Do modelowania BIM wykorzystujemy najbardziej zaawansowane narzędzie, jakim jest Autodesk Revit. Program ten umożliwia gromadzenie informacji wielobranżowej w jednym modelu (architektura, konstrukcja, instalacje). Pozwala na wykrycie potencjalnych kolizji na etapie projektowania, co z kolei przyczynia się do uniknięcia problemów w trakcie trwania budowy i zdecydowanie zwiększa szansę na realizację inwestycji zgodnie z założonym harmonogramem.

Takie podejście jest możliwe między innymi dzięki temu, że Autodesk Revit zapewnia wspólną pracę na jednym, centralnym pliku (za pomocą połączenia z lokalnymi kopiami) projektantom oraz konstruktorom różnych branż, często oddalonych od siebie o setki kilometrów.

Program Revit daje możliwości wizualizowania obiektu i rozumienia całej koncepcji już na etapie projektowania. Oprogramowanie wspierające modelowanie BIM, to skuteczny sposób na zintegrowanie wszystkich systemów oraz urządzeń, które są instalowane w budynkach. Symulacja przestrzenna to nieskończona ilość kombinacji, zapewniająca ogrom analiz i ewentualności, z których korzystają architekci.

Autodesk Revit – korzyści oprogramowania

Modelowanie BIM przy użyciu oprogramowania w prosty sposób radzi sobie z obliczeniem różnic w ilości wykorzystanego materiału na etapie projektowania, a rzeczywistą ilością zużytą podczas samej inwestycji (w wyniku zmian w projekcie w trakcie budowy itp.). Dzięki wykorzystaniu skanera laserowego i Autodesk Revit możemy wykonać walidację (weryfikację) powykonawczą BIM. Proces ten znacznie przyśpiesza ewentualną rozbudowę obiektów. Dokładna ekspertyza stanu nieruchomości jest jedną z zalet oprogramowania, która wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców wiekowych budynków.  

Dla istniejących obiektów również jest możliwość wykonania modelu BIM. Jest to prosty i szybki sposób na uzyskanie podstawowych danych o obiekcie takich jak: zestawienie powierzchni, kubatury, lokalizacja instalacji i elementów wyposażenia. Są to dane, które w trójwymiarowym modelu można automatycznie aktualizować zgodnie ze zmianami, jakie zachodzą wewnątrz budynku.

Modelowanie BIM ułatwia zatem planowanie i wizualizowanie obiektów budowlanych bardziej energooszczędnych – dzięki technologii powstają obiekty, które charakteryzuje mniejsze zużycie energii. Stąd modelowanie BIM umożliwia projektantom nie tylko precyzyjne odzwierciedlenie geometryczne architektury oraz jej konstrukcji, ale również rozplanowanie całej powierzchni wewnątrz budynku oraz rozwiązań systemowych potrzebnych do jego bezpiecznego zarządzania. Ponadto konstruktorzy, dzięki technologii, mogą przewidzieć, jak budynek będzie zachowywał się, pracował w przyszłości.

Modelowanie BIM – oferta Pro-Scan

Modelowanie BIM ma szeroką paletę zalet – od zintegrowanego systemu, w którym dokonywanie wszelkich zmian jest szybkie i proste po pozyskiwanie szeregu danych, które pozwolą finalnie zarządzać nieruchomościami. Nasza oferta obejmuje powyższe działanie z zakresu skanowania przestrzennego. Doświadczenie natomiast pozwala nam na dokładne realizowanie wyznaczonych zadań w krótkim czasie. Modelowanie BIM to doskonałe narzędzie służące do symulacji przestrzennej i zrozumienia idei projektu, jego możliwości oraz rozwiązań.

Korzystamy z technologii 3D jako nowoczesnej metody przy inwestycjach budowlanych, w których nie ma miejsca na błędy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych przez nas usług. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.