Modelowanie 3D

Modele 3D, poza oczywistym występowaniem w grach komputerowych czy filmach animowanych, są stosowane w wielu innych profesjach. Poza medycyną i nauką, z rozwoju technologii skorzystała też architektura i budownictwo – stworzenie wirtualnej makiety jest bardzo przydatne przy wszelkiego rodzaju projektach. Modelowanie 3D to jednak proces, który wymaga sporo wiedzy i umiejętności, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. W Pro-Scan oferujemy opracowanie modeli 3D wykorzystywanych między innymi w instalacjach technicznych i liniach przemysłowych. Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów specjalizujących się w szeroko pojętym skanowaniu laserowym 3D.

Modelowanie 3D - czym jest i jakie są jego techniki?

Technologia 3D w ciągu ostatnich dwudziestu lat bardzo szybko ewoluowała. Rozwijające się branże związane z IT zyskiwały na popycie na specjalistów, wśród których znajdowały się osoby odpowiedzialne za tworzenie różnego rodzaju obiektów trójwymiarowych. Początkowo była to dość słabo rozwinięta gałąź grafiki komputerowej, ale wraz z rozwojem odpowiednich narzędzi i dostarczeniem lepszego sprzętu, stała się ona osobną dziedziną działalności. Specjalne aplikacje komputerowe pozwalają na tworzenie różnego rodzaju struktur za pomocą figur geometrycznych i pomocnych w ich uplastycznianiu narzędzi.
Wyróżnia się dwie głównie techniki modelowania 3D:
 • podstawowe – to modelowanie w 3D wykorzystuje siatki wielokątów, modyfikowane za pomocą różnego rodzaju parametrów do budowy struktury 3D. Jest to sposób o tyle prostszy, że obiekt jest bardzo plastyczny;
 • złożone – na tę metodę składa się szereg pomniejszych czynności, jak chociażby mapy wysokości i przemieszczeń, pozwalające określić model terenu, wytłaczanie czy bryły obrotowe, czyli kreowanie modelu 3D z dwuwymiarowych przekrojów.

Modelowanie w 3D - dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Modelowanie 3D to proces przydatny z wielu powodów, w zależności od specyfiki i działalności branży. W odniesieniu do budownictwa pozwala na stworzenie makiety urzeczywistniającej pomysł. Wiedza i doświadczenie, które posiadamy, w połączeniu z nowoczesną technologią, pozwolą Ci w bardzo dokładny sposób wykreować trójwymiarowy prototyp Twojej wizji. Niemały procent opracowanych przez nas miniatur i modeli to połączenie makiety wraz z liniami przemysłowymi i instalacjami techniczno-sanitarnymi.

Realizacja modeli 3D przez firmę Pro-Scan jest gwarancją profesjonalnych makiet, które służą do różnego rodzaju badań, tworzenia niezbędnej dokumentacji (branżowej, wykonawczej, architektonicznej, 2D CAD) oraz koncepcji projektu budowy.

Modelowanie 3D - z jakich programów korzystamy?

Oferujemy profesjonalne modelowanie w 3D na podstawie opracowanej chmury punktów, w różnych formatach danych:

 • .IFC
 • .3DS
 • .IGS
 • .OBJ
 • .DWG
 • .PDF3D
 • .RVT
 • .STP
 • .SAT

Najczęstszym oprogramowaniem, na którym pracują nasi inżynierzy, jest REVIT, jednak w naszym portfolio znajdą Państwo również projekty opracowane w programie Autodesk. Gwarantujemy dostosowanie się do wszelkiego rodzaju wymogów, odnoszących się do poziomu szczegółowości projektu LOD (ang. Level of Detail).

W ofercie naszej firmy znajdą Państwo również usługi takie jak modelowanie BIM, opracowanie dokumentacji 2D CAD, a także usługi skanowania laserowego.